Deride 10 milyar dolar ihracat hedefi

Türkiye’nin ihracatında katma değer olarak dördüncü sektörü konumunda olan Deri ve Deri Mamulleri sektörü, tüm paydaşlarıyla bir araya gelerek ihracatını 10 milyar dolara çıkarmak için yapılması gerekenleri değerlendirdi.

Sapanca’da İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nce (İDMİB) düzenlenen ‘İhracat Aşkına Hedef 10 Milyar Dolar’ başlıklı çalıştayda, Türkiye genelinde faaliyet gösteren sektör temsilcilerinin, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve yönetimlerinin katılımıyla neler yapılması gerektiği konuşuldu.

Çalıştaya 50’ye yakın sektör temsilcisi katılırken; dünya ticaretinde yaşanan gelişmelerin Türk deri mamulleri sektörünün ihracat rakamlarını 10 milyar doların üzerine çıkarabilmesi için çok büyük bir fırsat sunduğunu kaydeden İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Güven Karaca, “Sektörümüz, 2022 senesini 2 milyar doların üzerinde bir ihracatla kapatacak. Her sene artış gösteren ihracatımızın bir üst lige çıkabilmesi ve 10 milyar dolar seviyelerine ulaşabilmesi için bir araya geldik.” ifadelerini kullandı.

“Hızlı aksiyon almak zorundayız”

Başkan Karaca, global ticarette yaşanan gelişmelerin ardından dünyanın en önemli moda markalarının üretimlerini Türkiye’ye çekebilmek için çalışmalarına hız verdiklerini belirterek “Bu markalardan da ülkemize çok ciddi bir ilgi var. Bu ilgiyi fırsata çevirebilmek için ölçekli üretim yapmak zorundayız. Büyük firmaların ihtiyaçlarını karşılayabilecek üretim kapasitelerine sahip olmak zorundayız. Bunun için sektörümüzün en elzem ihtiyaçlarının başında sosyal uygunluk kriterlerine sahip bir ihtisas OSB kurulması gerekiyor. OSB, tüm sektörümüzün ortak sorunu. Ülkemize gelen bu üretim talebini yakalayabilmek için hızlı aksiyon almak zorundayız. Sektörün talebi en az 4-5 milyon metrekare alana sahip bir ihtisas OSB yapabilmek” değerlendirmelerinde bulundu.

“Markalaşma ve insan kaynağı ortak problemler”

Çalıştayda tespit edilen eksikliklerin sektörün temel problemleri olduğunu ifade eden Karaca sözlerine devamla, “Sektörümüzde yaşanan sorunları tespit etmek, bu çalıştayımızdaki öncelikli konulardandı. Bu tespitler için 4 alt sektörümüzü ayrı ayrı irdeledik. Burada vardığımız sonuç ayakkabı, saraciye, tabakhane, konfeksiyon sektörlerimiz için markalaşma ve insan kaynağı ortak problemler olarak göze çarptı. Özellikle ayakkabı ve saraciye sektöründe ölçek problemini teyit ettik. Bu sorunları aşabilmek için devletimizle koordineli bir şekilde çalışarak, bu engelleri de aşacağımıza inanıyoruz. Çalıştayımızda tespiti yapılan sorunların çözülmesi durumunda hedeflediğimiz 10 milyar dolarlık ihracat rakamını yakalayarak, ülkemizin cari açığını kapatma noktasında daha fazla katkı yapacağımıza şüphemiz yok” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir