GAGİAD’da Moldovada yatırım fırsatları konuşuldu

Gaziantep Genç İş İnsanları Derneği (GAGİAD), Moldova’nın Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor başkanlığındakiheyeti ağırladı. İş fırsatlarının görüşüldüğü ziyarette, Türk kökenli büyükelçiCroitor, Türk iş dünyasını ülkesinde yatırım yapmaya davet ederek, işfırsatlarını ve teşvikleri anlattı.

GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Koçer, Moldovalı heyeti dernekte ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dilegetirerek, Moldova-Türkiye ilişkilerinin çok eskilere dayandığını söyledi.

Aslında bu ilişkilerin geliştirilmesinintemelinde de Gagauz Türkleri ile olan ortak değerlerin yattığını ifade edenKoçer, “Bu güçlü yapı son dönemde, karşılıklı ticari hacme ivmelerkazandırıyor. Bugün Moldova’ya 500 milyar dolarlık ihracat söz konusu. Bunuülke olarak katlayarak artırmayı hedefliyoruz. Gaziantep, sanayisiyle,ticaretiyle, kültürüyle çok dinamik bir şehir. Bugün Gaziantep OSB’siTürkiye’nin en büyük OSB’si ve dünyanın hemen her ülkesine ihracatgerçekleştiriyor. Tabi ki Gaziantep’in ihracatında GAGİAD Üyelerinin payıoldukça yüksektir. Geçtiğimiz yıl 10 milyar dolar hedefini aştık. Bu sene bununda üzerine çıkmayı istiyoruz. Küresel koşullara rağmen üretmeye ve büyümeyedevam ediyor. Bu anlamda Gaziantep olarak Moldova ile olan ilişkilerimizi deönümüzdeki süreçte büyüterek yolumuza devam edeceğimize inanıyorum.”

Büyükelçi Croitor fırsatları anlattı

Moldova’nın Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor, Moldava’nın hemen her sektörde çok önemli teşvikler verenpolitikaları olduğunu söyledi. Bu yüzden dünyanın hemen her bölgesindenyatırımcıları ağırladıklarını anlatan Croitor, “İstiyoruz ki Moldova’daTürk şirketlerinin de sayısı daha artsın. Çünkü Türkiye ile Moldova arasındaçok güçlü dostluklar ve geçmiş var. Ülkemiz, gelip Moldova’da şirket açın diyeteşvikler veriyor. Moldova’da 43 serbest ekonomi bölgesi var. İsteriz kibunların her birinde güçlü Türk şirketleri olsun. Türk şirketlerini Moldova’yaçekmeyi arzu ediyoruz. Teşviklerimizin olduğundan bahsediyorum. Bunlar çokciddi boyutta. Mesela 43 serbest bölgemizin herhangi birinde 1 milyon dolarlıkyatırım yaparsanız, 3 sene vergi ödemezsiniz. 5 milyon dolar yatırımyaparsanız, 5 yıl vergi ödemezsiniz.” dedi.

Türkiye’nin en zor zamanlardaMoldova’nın yanında olduğunu ifade eden Croitor, ‘Türkiye’nin bize desteklerinihiçbir zaman unutamayız. Öyle ki Türkiye, 1992’de Moldova’nın bağımsızlığınıtanıyan ilk ülke oldu. Biliyorsunuzdur, Gagauzlar Moldova’nın güney tarafındayaşıyorlar, Türkçe konuşuyorlar. 1994’te Moldova Parlamentosu bir özel kanunkabul etti ve Gagauzlara özerklik statüsü verildi 1994’te. Bunda da Türkiyebize yardımcı oldu. Moldova’nın teşviklerini anlattım sizlere. Ama Gagauzbölgesinde bir yatırım yapmak isterseniz, onlarla görüşüp daha farklı teşvikmodelleri de geliştirilebilir” ifadelerini kullandı.

“İşgücü olarak ucuz bir ülke”

DEİK Türkiye-Moldova İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Serhan Yıldız ise ticari diplomasiyle iki ülkearasındaki iş dünyası temsilcilerini bir araya getirmeye çalıştıklarınıanlattı. Moldova’nın çok ciddi bir pazar olduğuna dikkat çeken Yıldız, 190ülkeye ihracat yapan Gaziantep gibi önemli bir şehrin Moldova’da da önemliyatırımlar yapabilecek potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

Yıldız, Moldova’nın AB’ye aday ülke olduğunu dile getirerek, “Bu açıdan Moldova bir pazardeğil bir kapı aslında. Yani Avrupa’ya açılan bir kapı. Bugün Moldova’nın TürkiCumhuriyetlerle, Rusya ve AB ile serbest ticaret anlaşmaları var. Bu dabiliyorsunuz ki sorunsuz, sıkıntısız ticaret yapabilme imkanı. Ayrıca Türkiyeile Moldova arasında stratejik işbirliğimiz var. Bu işbirliklerimiz sayesinceMoldova’da kazandığımız parayı, çok rahat bir şekilde Türkiye’yegetirebiliyoruz. Moldova’nın çok genç bir nüfusu var. Ayrıca Türkiye’dekiparite ile Moldova’daki parite aynı. Ama oradaki asgari ücret 200 euro. Burakam 2023 yılı için geçerli. Bizde 7500-800 olarak tahmin edilen asgariücret, Moldova’da 4 bin TL bile değil aslında. Yani işgücü anlamında da çokucuz bir ülke” değerlendirmelerinde bulundu.

GAGİAD Başkanı Cihan Koçer,ziyarette Büyükelçi Croitor ile Serhan Yıldız’a GAGİAD Hatıra Ormanı’nda adınadikilen fidanların sertifikasını takdim etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir