Tarihin en yüksek ihracat performansı açıklanacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, 2 Ocak’ta tarihin en yüksek ihracat performansını açıklayacaklarını kaydetti.

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, 2022 yılını hedefin üzerinde, 252 milyar dolar civarında bir ihracatla kapayacaklarını ifade ederek, “2 Ocak’ta Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla tarihimizin en yüksek ihracat performansını açıklayacağız. Hizmet ihracatında da 85 milyar dolarla yine bugüne kadarki en yüksek değere ulaşacağız. Biz ihracatımızı iki yıl içinde en az 300 milyar dolara çıkarmayı, uzun vadede ise Türkiye’yi ihracatta ilk 10 ülke arasına sokmayı hedefliyoruz. Hedeflerimize ulaşabilmemiz için ihracatımızı her yıl en az 10 artırmamız gerekiyor. 2023’e de bu hedefle başlayacağız” diye konuştu.

Dönemsel gelişmelerin ihracata etkisini azaltabilmek amacıyla pazar çeşitliliğini artırmaya çalıştıklarını belirten Gültepe, “Ticaret Bakanlığı’mızın ‘Uzak Ülkeler Stratejisi’ni 2023’te etkin bir şekilde uygulayacağız. Yurt içi ve yurt dışı fuarları birer tanıtım fırsatı olarak değerlendireceğiz. Her ay bir yakın bir uzak ülkeye ticaret heyetleri düzenleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir