100. yılda 150 milyon TL yatırım geliyor

Damat, Tween ve D’S Damat markalarını bünyesinde bulunduran Orka Holding, 2022 yılında pandemi öncesi cirolarını aştı. Orka, birden fazla küresel yatırımcı ile ortaklık kurmak için görüşme yapıyor.             

Ekonomi gazetesinden Sadi Özdemir’e konuşan Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu,2022 yılını 200’ü yurt dışında olmak üzere 420 mağaza ile tamamladıklarını kaydederek “2022 yılı, bizim için çok başarılı bir yıldı. Kıyaslamayı, 2019 ile yapıyoruz. Çünkü pandemi öncesi şartlara dönüş önemli. 2022’de, 2019’u göre ciroda TL bazında yüzde 300, dolar bazında yüzde 10 geçtik. Bize göre çok daha önemlisi aynı dönemler itibariyle ebitta ve kârlılıkta da yüzde 50 yukarıdayız. Bunlardaki artış işimizi zor zamanlarda da çok doğru yaptığımızın somut göstergesidir. Üretimde de çok yüksek performans gösterdiğimiz bir yılı geride bıraktık” diye konuştu.

2022’de yaklaşık 140 milyon dolar ciroları olduğunu ve bunun 50 milyon doları ihracattan geldiğini belirten Orakçıoğlu, “Yurt içinde 2 bin 700’e yakın çalışanımız var, yurt dışındakilerle yaklaşık 3 bin 500 kişilik istihdama ulaştık” dedi.

Küresel ortaklarından 2021’in ilk çeyreğinde el sıkışarak ve tüm hisseleri satın alarak ortaklıklarının 8’inci yılında ayrıldıklarını ve tekrar yüzde 100 yerli olduklarını belirten Orakçıoğlu, “Yeni ortaklık teklifleri var, görüşmeler oluyor, değerlendireceğiz. Başkalarına göre çok avantajlıyız. Çünkü çok başarılı bir ortaklık deneyimi yaşadık. Körfez Bölgesi’nden birden çok teklif var ama biz, birkaç küresel borsada halka açılmayı da düşünüyoruz. Londra, Hong Kong ya da Borsa İstanbul’da halka arz olabilir. Detsche Börse’den iki kez teklif aldık. Ancak teklifte merkezimizi Almanya’ya taşıma beklentisi güçlüydü. Biz de o nedenle teklifi değerlendirmedik. Çünkü biz, bu topraklardan çıktık ve dünyaya buradan açılmak isteriz. Önce bir küresel ortaklık sonra da halka arz daha makul görünüyor. Küresel markayız ve halka açılacaksak o da küresel açılma şeklinde olmalı” diye konuştu.          

2023 yılını Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı olması nedeniyle daha güçlü bir büyüme ile tamamlayacaklarını söyleyen Orakçıoğlu, bunun için yeni yatırımların olacağını söyleyerek “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı bizi ayrıca çok heyecanlandırıyor. Çünkü cumhuriyetimizin kurucuları arasında dedemiz merhum Hüseyin Hüsnü Orakçıoğlu da var. Kendisi ilk mecliste milletvekilliği ve Divan-ı Riyaset Katipliği yapmış önemli bir isimdir. Biz de şimdi 100’üncü yıl münasebetiyle üretimde yüzde 50 kapasite artırımı planladık. Günlük bin 100 adet olan takım elbise üretimimiz bin 700 adede, günlük 5 bin adet olan gömlek üretimimiz de 7 bin 500 adede çıkarıyoruz, yılsonuna kadar yatırımları tamamlarız. Yeni mağazalarla beraber bu yıl yatırımlarımız 150 milyon lirayı bulabilir. Ailemizin ikinci kuşağı da işe sarılmış durumda. Tabi ki bunda da pandemi günlerinin etkisi büyük” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir