Elektriğin % 4’ü Eksim Enerji’den

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de rüzgâr enerjisinden üretilen toplam elektriğin % 4’ünü Eksim Enerji üretti. Marka, 2025 yılına kadar gerçekleştireceği yatırımlarla sektörde konumunu güçlendirecek.

Eksim Holding’in % 100 yenilenebilir enerji şirketi olan Eksim Enerji, yenilenebilir enerji üretiminde rüzgâr ve güneş enerjisi odaklı yatırımlarıyla büyümesini sürdürüyor. Şirket, bu kapsamda geçtiğimiz yıl Türkiye’de rüzgar enerjisinden üretilen toplam elektriğin % 4’ünü üretti.

Eksim Enerji’den konu ile ilgili olarak gerçekleştirilen yazılı açıklamada; şirketin yenilenebilir enerji alanında Türkiye’nin öncü isimleri arasında yer aldığı vurgulandı. Yazılı olarak yapılan açıklamada,  “2022 yılında Türkiye’de rüzgâr enerjisinden üretilen toplam elektriğin yüzde 4’ünü ürettik. Bu payda hiç şüphesiz ki; Türkiye’de rüzgâr enerjisi alanında kurulu güçteki payımızın yüksek olması ve yenilenebilir enerjide yapılan yeni yatırımlar etkili oldu.” ifadelerine yer verildi.

460 MW ilave rüzgâr yatırımı çalışmaları var

Eksim Enerji’nin Türkiye’nin en geniş lisanslı rüzgâr enerjisi santraline sahip firmalarından biri olduğu belirtilen açıklamada “Elde ettiğimiz bu başarı bizim için çok kıymetli. Bu bağlamda 2023-2025 yılları arasından ülke sınırları içerisinde 460 MW ilave rüzgâr yatırımı çalışmalarımıza devam edeceğiz. 2025 yılına kadar hayata geçireceğimiz yatırımlarla sektördeki konumumuzu daha da güçlendireceğiz. Tüm bunlarla birlikte yurt dışında yeni projeler geliştirilmesiyle ilgili çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.

“Türkiye; ortalamanın üzerinde bir rüzgâr yılı yaşadı”

Türkiye; 2022’de rüzgâr enerjisi alanında geçmişe oranla ortalamanın üzerinde bir rüzgâr yılı yaşadı. Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) sayesinde kapasitesini artıran Türkiye, son yıllarda yaptığı YEKA ihaleleri ve mevcut santrallerle sağladığı ilave kapasite tahsisleri sayesinde kurulu gücünü ciddi oranda artıracak çalışmalar gerçekleştirdi. Bu kapasitelerin en kısa zamanda devreye girmesinin; enerji arz güvenliği alanında ve dışa bağımlılığı azaltma noktasında etkileri olacaktır” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir