Figopara, 2022’yi 11 milyon dolar yatırım alarak kapattı

2022 yılını bir önceki yıla göre 2,5 kat büyümeyle kapatan Figopara, 2022’de 9.8 milyar TL’lik finansmana aracılık etti. Figopara’nın Tedarikçi Finansmanı ve Figo Kolay Finansman ürünlerinin işlem hacmi 2021 yılına göre 3 kat büyürken, şirket, 2022 yılında Tedarikçi Finansmanı tarafında çalıştığı büyük şirketlerin sayısını da 3 kat artırmayı başardı.  

Şirketlerin işletme sermayesini genişletmek ve tedarikçi finansmanına aracılık etmek amacıyla kurulmuş olan FinTek şirketi Figopara; firmaların finansmana kolay ve hızlı ulaşabilecekleri Figo Kolay Finansman ve Tedarikçi Finansmanı hizmetleriyle hızlı büyümesini sürdürüyor.

“2022’yi 11 milyon dolar yatırım alarak kapattık”

Geliştirdikleri çözümlerle KOBİ’lerin hızlı, kolay ve ucuz finansmana ulaşmasını sağladıklarını kaydeden Figopara Kurucu Ortağı Bulut Arukel, içinden geçilen zorlu küresel ekonomik koşullarda dahi Figopara’nın iş modeli ve sürdürülebilir büyümesiyle yerli – yabancı büyük yatırımcıların gözdesi olmayı sürdürdüğünü belirtti.

Arukel, zorluklarına rağmen 2022 yılının Figopara için başarılarla dolu bir yıl olduğunu belirterek “2022 yılını Türkiye’nin önde gelen bankaları ve aile şirketlerinin yanı sıra uluslararası finans kuruluşlarından 50 milyon dolar değerleme üzerinden 11 milyon dolar yatırım alarak kapattık. 2022 yılında bir FinTek şirketinin aldığı en büyük yatırımlardan biri olduk” diye konuştu.

“Yıl toplamında 18,6 milyar TL’lik finansmana aracılık etmeyi hedefliyoruz”

 Arukel, Figopara’nın 2023 yılı hedefleri ile ilgili olarak ise “2023 yılında Figopara üzerinde aylık1650 KOBİ’nin aktif olarak işlem yapmasını ve yıl toplamında 18,6 milyar TL’lik finansmana aracılık etmeyi hedefliyoruz. Açık bankacılık, gömülü finans, POS ve DBS (Doğrudan Borçlanma Sistemi) çözümleriyle KOBİ’nin tüm finansal ihtiyaçlarını tek bir yerden çözebildiği bir platform olmak istiyoruz. Yeni yatırımla birlikte çalıştığımız banka, finansal kuruluşlarla iş birliklerimiz sayesinde işletmelere ayrılan limit tutarlarının artırılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Arukel, 2023 yılında yeni global açılımlar gerçekleştirmeyi planladıklarını kaydederek “Türkiye’den globale açılan FinTek’lerden biri olarak satın alma fırsatlarını değerlendirmeye ve yurt dışı büyüme hedeflerine odaklanacağız.  İtalya’dan sonra Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde de global açılımlarımızı devam ettireceğiz. Farklı ülkelerde yaptığımız yurtdışı temaslarında iş modelimize olan ilginin yüksek olması küresele açılma noktasında bizi heyecanlandırıyor ve ne kadar da doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir