Görme engelliler için UBER üzerinden taksi çağırma kolaylığı

Uber, Blindlook iş birliği ile görme engelliler için hayatı kolaylaştıran Türkiye’deki ilk online mobilite uygulaması oldu.

Uber, görme engelliler için engelsiz bir dünyaya katkı sağlamak amacıyla Blindlook ile bir iş birliğine imza attı. İşbirliği kapsamında görme engelliler, Uber uygulaması üzerinden taksi çağırabilme imkanına sahi olacaklar.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya şehirlerinde bulunan tam ve kısmi görme engelli Uber kullanıcıları, BlindLook’un ses odaklı teknolojisi “Sesli Simülasyon” sayesinde Uber uygulamasını kolaylıkla kullanabilecekler.

BlindLook, özgürlük tutkunu görme engelli Sadriye Görece ve seri girişimci Cihat Ersin Aydın tarafından kurulan bir sosyal girişim olarak lanse ediliyor. Kurulduğu günden beri, 285 milyon görme engelliyi sosyal hayatta ve dijital dünyada özgürleştirmek amacıyla özgürlük teknolojileri geliştiriyor.

“ Engelleri kaldırmaya devam edeceğiz”

Uber Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı, konu ile ilgili olarak “BlindLook ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği ile, görme engelliler için şehir ulaşımının önündeki engelleri kaldırabilmeyi arzu ediyoruz. Görme engelli Uber kullanıcıları, faaliyet gösterdiğimiz şehirlerde daha kolay bir yolculuk deneyimi için özgürce Uber kullanabilirler. Topluma fayda sağlamayı hedefleyerek yeni iş birlikleri hayata geçirmeye ve engelleri kaldırmaya devam edeceğiz” dedi.

“Hayata bağımsızca karışmanın önündeki engeller kalkıyor”

Konu ile ilgili olarak Blindlook Kurucu Ortağı Sadriye Görece ise “Büyük şehirde yaşıyorsak, bir yere yetişme telaşında taksiler imdadımıza yetişiyor. Bir görme engelliysen, etrafın taksi ile dolu olsa da onları görmediğin için bir desteğe ihtiyacın oluyor. Uber ile, taksi çağırmanın, hayata bağımsızca karışmanın önündeki engeller kalkıyor. Uber uygulaması üzerinden kimseye ihtiyaç duymadan taksiyi çağırmak, gideceğin yere sorunsuzca ulaşmak paha biçilmez bir mutluluk. Yüz binlerce görme engelli için bağımsızlığın anahtarı olan Uber’e tüm görme engelli camiası adına teşekkür ediyoruz. Kapsayıcılığını EyeBrand olarak taçlandıran Uber ile, fark yaratan işler yaratmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir