Küresel İş Birliği Köyü’nün tek Türk kurucu ortağı oldu

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) dünyanın ilk küresel amaç-odaklı metaverse platformu olan Küresel İş Birliği Köyü’nün (Global Collaboration Village – GCV) tek Türk kurucu ortağı Sabancı Holding oldu.

Sabancı Holding’den yapılan açıklamaya göre, 16 -20 Ocak’ta İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen WEF 2023 Yıllık Toplantısı, dijital teknolojiler alanında bir ilke ev sahipliği yaptı. Dünyanın ilk küresel amaç-odaklı metaverse platformu, Küresel İş Birliği Köyü (Global Collaboration Village – GCV) WEF tarafından Accenture ve Microsoft iş birliği ile hayata geçirildi.

Dünya Ticaret Örgütü (WTO), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), MIT, UNICEF gibi kamu, sivil toplum ve akademi dünyası temsilcilerinin yanı sıra kendi alanlarında dünyanın lider şirketlerinin destek verdiği projenin kurucu ortakları arasında Sabancı Holding de yer aldı.

Sabancı Holding, 80 kurumun yer aldığı Kurucu Ortaklar listesindeki tek Türk şirket oldu. Uluslararası iş birliğini güçlendirme ve yeniden harekete geçirme amacı taşıyan projenin, küresel sorunların teşhisi ve bunlara yönelik çözüm önerileri geliştirilmesi için derinlemesine deneyimler sunarken, toplumun ana paydaşları arasında da etkileşimi artırması hedefleniyor.

Global Collaboration Village (GCV) bünyesinde, WEF’in ana prensiplerini yansıtan ve 4. Sanayi Devrimi, Sanayi Dönüşümü, Doğa ve İklim, Yeni Ekonomi ve Toplum, Bölgesel ve Küresel İş Birliği olarak isimlendirilen beş farklı merkez bulunuyor.  Bu merkezlerin yanı sıra, farklı paydaşların temsili için proje bünyesinde İş Dünyası, Hükümetler ve Uluslararası Organizasyonlar, Sivil Toplum, Bilim ve Eğlence, Spor ve Kültür başlıkları altında 5 farklı paydaş kampüsü de yer alıyor.

“GCV projesinde, tek Türk Kurucu Ortak olarak yer almak, bizim dijital teknolojilerdeki öncü rolümüzün çok önemli bir göstergesi”

Sabancı Holding’den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Cenk Alper, sürdürülebilirlik ve dijitali odağa alan bir yaklaşımla, ‘Dünyanın Sabancı’sı vizyonunu güçlendirmeye devam ettiklerini belirterek “Sürdürülebilir yaşama katkı sağlamak, öncü girişimler ortaya koymak ve Türkiye ile dünya arasında köprü görevi görmek, Sabancı olarak bizim Topluluk Vaadimizin üç ana unsuru. Bu vaadimizin izinde ilerlerken, dünyada her geçen gün önem kazanan ‘yeni ekonomi’yi odağımıza alarak enerji ve iklim teknolojileri, ileri malzeme teknolojileri ve dijital teknolojiler alanlarının her birinde oyun kurucu pozisyonumuzu güçlendiriyoruz. Dünyanın ilk küresel amaç-odaklı metaverse platformu olan GCV projesinde, tek Türk Kurucu Ortak olarak yer almak, bizim dijital teknolojilerdeki öncü rolümüzün çok önemli bir göstergesi. Sabancı Topluluğu olarak, gelecek 5 yıllık dönemde yapacağımız yatırımların yüzde 75’ini yeni ekonomiye ayıracağız. Yeni ekonomi odaklı büyüme stratejimiz, Dünya Ekonomik Forumu’nun ana ilkeleri ve bu kapsamda GCV bünyesinde oluşturulan merkezlerle de son derece uyumlu” diye konuştu.

Bünyesinde 2022 yılında yaygınlaşmaya başlayan metaverse yaratma ve kullandırma yetkinliklerini, GCV bünyesindeki ‘4. Sanayi Devrimi’, ‘Doğa ve İklim’ ve ‘Yeni Ekonomi ve Toplum’ merkezlerinde hayata geçirecklerini kaydeden Alper, “Bu merkezlerde yıl boyunca aktif olarak yer alarak Dünya’nın Sabancı’sı vizyonumuzu pekiştireceğiz. İklim teknolojileri ve yenilenebilir enerji öncelikli olmak üzere, Topluluğumuzun yeni ekonomi odaklı yatırım planlarını ve odak alanlarını tüm küresel paydaşlarla paylaşacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir