Mobilya sektörü için iki ayrı merkezde tek fuar

İhracatta 4 milyar dolar sınırını aşmaya hazırlanan mobilya sektörü, 2022’de Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük fuarında bir araya gelecek. 24 – 29 Ocak 2022 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi ile İstanbul Fuar Merkezi’nde eş zamanlı olarak düzenlenecek Türk fuarcılık tarihinin en büyük fuarı IIFF 2023 İstanbul Mobilya Fuarı, mobilya sektörünü iki ayrı fuar merkezinde buluşturacak.

25 milyar dolarlık üretim kapasitesi dünyanın ilk 5 ihracatçısı konumuna gelmeyi hedefleyen Türk mobilya sektörü MOSFED çatısı altında çıtayı yükseltmeyi sürdürüyor.

200 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatı önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 10 milyar dolarlık bir rakama ulaşacak olan sektör, bugünlerde dünya mobilya sektörünün en önemli buluşmalarından birine hazırlanıyor. MOSFED önderliğinde 24-29 Ocak 2023 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi ve İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) IIFF 2023 – Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı’nda bir araya gelecek olan dünya mobilya sektörü, 28 salonda 3.000’in üzerinde markanın sergileyeceği birbirinden özel ürünler için gün sayıyor. 20 bini yabancı olmak üzere yaklaşık 140 bin sektör profesyonelinin bir araya geleceği fuara, yerli ve yabancı 1.000’in üzerinde firma katılacak.

Türk mobilyasının gelişimini desteklemek için sürdürülebilir şekilde çalışmalarına devam ettiklerini belirten Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, “Sektörü dünya ile buluşturmak için dijital bir bakış açısı geliştirilerek ‘Heartmade Furniture’ dijital platformunu kurarak, Türk mobilyasını dünya ile buluşturmak için dijital bir bakış açısı geliştirdik. Heartmade Furniture, Türkiye’de sektörümüzde imalat- ihracat yapan paydaşlarımızın ve bütün firmalarımızın dünyaya açılmasını sağlayacak bir projeye dönüştü. Dolayısıyla Türk mobilya kültürünün entelektüel yapısını oluşturacak bir projeyi hayata geçirmiş olduk” diye konuştu.

Güleç, ilk kez 2022 yılında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi ile İstanbul Fuar Merkezi’nde eş zamanlı olarak düzenlenen fuara ilişkin olarak “Yoğun ilgiden dolayı mevcut fuar alanlarına eklemeler yapılarak çadırlar kuruyoruz. Bu sayede kendi rekorumuzu kırarak 120.000 m2 alanın üzerine çıkardık” ifadelerini kullandı.

Dünya mobilya sektörünü İstanbul’da buluşturacaklarını söyleyen Ahmet Güleç, ilk hedeflerinin 2030 yılında dünya ticaretinde yüzde 30 pay almak olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir