60 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı

Havanın içindeki bağıl nem ve ısı değişiminden faydalanarak elektriğe dayalı güç üreten yüzde 100 yenilenebilir, yeni nesil, yeşil enerji RePG, Keiretsu Forum Türkiye melek yatırımcıları tarafından 60 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı.

RePG teknolojisi ortamdaki bağıl nem yani gizli ısı ve atık ısıyı kullanarak bilinen enerji teknolojilerin kullanılamadığı durumlarda bile elektrik, ısıtma, soğutma ve havadan su üretebilen yeni nesil yenilenebilir enerji (türbin) teknolojisidir. RePG sistemleri ile havadaki gizli ısı, düşük sıcaklıklı atık enerji kaynakları kullanılır. Düşük ve yüksek atık ısılar ve jeotermal kaynaklar da RePG sayesinde; elektrik, ısıtma, soğutma ve su kaynağına dönüşür. Mikro Modül yapısı sayesinde farklı lokasyonlara mobil ve seri şekilde kurulabilir. RePG, bu ürettiği enerjiyi ve suyu bünyesinde bulunan enerji ve su depolarında muhafaza edebilir. RePG enerji teknolojisi düşük debili ve 100 derece altındaki düşük atık ısılardan pozitif enerji üretimi yapabiliyor. RePG bu sayede sahip olduğu patentli enerji teknolojisini; fabrikalar ve jeotermallerde, kazan, soba, kombi, ısı pompası, klimalar, motor çeket ve egzoslarda, veri merkezlerinde enerji ürünleri ve havadan su üretim sistemleri olarak sunuyor. RePG Enerji Kurucusu Hasan Ayartürk, 2022 Ocak’tan itibaren RePG Enerjiye ait uluslararası ve ulusal olarak patentin korunması ile ticarileşme faaliyetlerine Mart 2023’te başladıklarını belirterek, “RePG Enerji’ye ait yeni nesil enerji, su üretme teknoloji ve ürünleri, toplam 22 yıllık ARGE ve RePG’nin kuruluşu itibariyle 8 yıllık ARGE ve ÜRGE süreci ile toplam 30 yılda geliştirildi.” dedi.

10’dan fazla ülkede farklı coğrafyalarda olmak istiyoruz

RePG Enerji’ye dair verileri de paylaşan Ayartürk, “Mart 2022’den başlayarak son 12 ayda Melekler ve Stratejik yatırımcılardan 1,5 milyon euro yatırım alan RePG’nin, 2016’dan itibaren aldığı çekirdek ve erken aşama yatırım miktarı 5.5 milyon euro. 2023 yılı sonuna kadar “Serie A” yatırım turu ile öncelikli Sanayi ve Su ürünlerinde “Seri Üretim” ve “Scale Up” amaçlı yatırım turunu başlattık. Keiretsu Forum Türkiye melek yatırımcıları tarafından aldığımız 60 milyon dolarlık yatırım ile de büyümeye devam edeceğiz. 2023 yılı sonuna kadar en az 2 kıtada ve 3-4 ülkede başarılı referansları ve 2024 sonuna kadar 3-4 kıtada ve 10’dan fazla  ülkede farklı coğrafyalarda Gizli-Isı ve Atık Isı enerji ve su ürünlerimizin üretim ve satışını hedeflemekteyiz. Dünyaya Türk enerji ve su teknolojisi ve ürünleri ihraç etmek, dünyanın ihtiyacı olan karbon salınımı hedefleri ve sürdürülebilirlik alanlarında en öncü derin enerji teknoloji startup firması olarak RePG adını duyurmak istiyoruz ”diye konuştu.

RePG Enerji olarak 2015 yılından bu yana geliştirdikleri derin teknolojiyi 25+ AR-GE ve ÜR-GE ekibiyle 48 patent başvurusu yaparak; Konut, Sanayi, Araç, Klima, Veri Merkezi, Su olmak üzere 6 farklı uygulama alanında ürün geliştirdiklerini belirten Ayartürk, “Patent Effect 2022 yıl bazındaki raporuna göre 22 patent ile en fazla patent başvurusu olan girişimler kategorisinde birinci sıradayız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir