Türkiye E-Ticarete Katılımda Avrupa Lideri oldu

Türkiye, internet kullanıcılarının e-ticarete katılım oranında Avrupa’da lider konumuna yükseldi. Yıllık e-ticaret hacmi 800 milyar TL’ye ulaşan, geçen yıl 4 milyar 787 milyon online siparişin verildiği Türkiye, We Are Social ve Meltwater’ın ‘Nisan 2023 Dijital Dünya Araştırması’ adı altında yayınlanan rapora göre Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı.

Her yıl 230 ülkede insanların çevrimiçi davranışlarına ilişkin küresel raporlar hazırlayan We Are Social ve Meltwater’ın ‘Nisan 2023 Dijital Dünya Araştırması’ yayınlandı. Araştırmada, 16-64 yaş grubundaki internet kullanıcılarına, her hafta online mal veya hizmet satın alıp almadıkları soruldu. Yıllık e-ticaret hacmi 800 milyar TL’ye ulaşan, geçen yıl 4 milyar 787 milyon online siparişin verildiği Türkiye, araştırmada Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı.

Türkiye’deki internet kullanıcılarının %  64’ü her hafta sayıları 548 bine ulaşan dijital mağazalardan online mal ya da hizmet satın aldığını söylerken, bu oran en yakın takipçisi İngiltere’de %  60,7, Yunanistan’da ise %  59 olarak gerçekleşti.

İlk 10 içinde yer alan diğer ülkeler arasında ise Polonya (%  58,7), İspanya (%  52,6), Fransa (%  52,1), İrlanda (%  52,1), İsveç (%  51,4), Norveç (%  51,2), Hollanda (%  50).

Online ticaretin en fazla yapıldığı ülkelerden Çin’de internet kullanıcılarının %  59,1’i her hafta online mal ve hizmet satın alırken, ABD’de bu oran %  57,7 oldu. Avrupa’da lider konumda yer alan Türkiye, dünya sıralamasında da %  64,7 orana sahip Güney Kore’nin ardından ikinci basamakta yer aldı.

50 milyona yakın kişinin online alışveriş yaptığını belirten Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com Kurucu Ortağı Güçlü Kayral, konu ile ilgili olarak “Son yıllardaki fiyat artışları insanları en uygun fiyatlı ürün arayışına yöneltti. Gelir düzeyi ne olursa olsun, herkesin evinde internet var, herkes cep telefonu kullanıyor. Uygun fiyatlı ürün arayanlar da ellerindeki bu imkanları kullanarak alışverişlerini internetten yapıyor. İnternetteki mağazaların müşteri sayısı arttı. Piyasada fiyatlar oldukça oynak. Aynı ürün farklı mağazalarda çok değişik fiyatlara satılabiliyor. Dijital alışverişte, karşılaştırma sitelerini kullanarak her ürünün en ucuzuna, en uygun fiyatlısına birkaç saniyede ulaşabilirsiniz. Avantajix.com gibi her alışverişe nakit para ödeyen siteler kullanıldığında alışveriş çok daha cazip hale gelebiliyor” değerlendirmelerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir