“GELECEK NESİLLERE ÖRNEK OLACAK İŞLER BIRAKMALIYIZ”

Medikal, kozmetik ve ambalaj gibi pek çok sektörde yaptığı yatırımlarla bugüne kadar binlerce kişiye istihdam sağlayan ve aynı zamanda sosyal sorumluluk alanında yaptığı çalışmalarla örnek bir isim olan Aydın Uçkan, 58 yıllık iş hayatındaki başarılarıyla, İş Dünyası Onur Ödülü’nün sahibi oldu.

Gecede ödülünü alan Aydın Uçkan, “Benim okulum Eczacıbaşı. Eczacıbaşı’nda ilaç, veterinerlik ve kozmetiği aynı seneler içerisinde hazmettim. 84 liberasyonu ile Türkiye’ye dünya markası olan Vichy’i, arkasından Hermes Parfüm’ü ithal ettim ve genel dağıtımını yaptım. Daha sonra 88 senesinde Sebamed’i Türkiye’ye getirdim. Sebamed’i Türkiye’de ilk defa dermokozmetik olarak doktorlara sunduk, sağlıklı ürünleri vatandaşlarımıza ulaştırdık. Sebamed’in Türkiye’de olduğu 27 yılın içerisinde dört defa dünya birincisi olduk. Üstelik bunu hiçbir reklam yapmadan, doğrudan reçete ve doktor gücüyle sağladık. 2014 senesinde yakaladığımız bu başarıyı fark eden Belçika firması Omega Pharma, Alman menşeli Sebamed’in Türkiye’de bende olan ithalat ve pazarlama haklarını satın aldı. Fabrikası, ürünü bana ait olmayan, ithal olan bir ürün gurubunun ithalat ve satış hakkını yine yabancı bir ülkenin firmasına satmış oldum. Bu da ilklerden biridir. Bu satışın üzerine ben de Multipak Ambalaj firmasını satın alarak üretici oldum. Şu anda İzmir’de tek kullan -at ürünlerinin üretimini gerçekleştiren bir fabrikam var. Tek kullan-at ürünlerimizde bugüne kadar hiçbir zaman ağaç kesmedik. Ürünlerimizde özel olarak yetiştirilmiş endüstriyel ağaçlar kullanılarak elde edilen kağıtları kullanıyoruz. Toprağı, havayı, suyu kirletmeyen çevre dostu ürünlerin üretilmesi konusunda dünyadaki en ileri teknolojileri yakından takip ederek ürünlerimizi bütün Avrupa’ya satıyoruz.

Şimdilerde 83’ümden gün alıyorum. Çalışmak beni zinde tutuyor. Ülkemizden kazandıklarımızla geleceğe yatırım yapmak gurur kaynağım. Bizden sonraki nesillere örnek olacak işler bırakmalıyız. İşimi çok seviyorum, işime tutkum, bir nevi aşkım var. Yaşadığım sürece, doğayı kirletmemeyi, tüketiciye en faydalı ürünü tanıtıp satmayı hedefliyorum.

Bu ödülü bana layık gören Strong Bosses ekibine ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

“BAŞARI RAST GELE GERÇEKLEŞMEZ”

Bugüne kadar yaptığı işlerle alanında fark yaratarak örnek olmayı başaran Aydın Uçkan. “Çalışmakla, araştırmakla ulaşılamayacak hedef yoktur. Mevcutlardan farklı yeni arayışlara girme, insan sağlığını öne çıkaran, fayda ve fiyat dengesini sağlayan pazarlama ve satışlar kısa bir zamanda meyve veriyor, sizi diğerlerinden ayırt ediyor” ifadelerini kullanan Uçkan, iş hayatında takip ettiği felsefeyi yapılması gereken bir örneklemle aktarıyor:  

  • Satıcı önce kendini satar.
  • Satıcı sonra firmasını satar.
  • Satıcı sonra ürününü satar.
  • Satıcı kendini yenilemez ise, kendini eskici pazarında satar.

Başarının planlı bir hedef olduğunu vurgulayan Uçkan, sözlerini şöyle tamamladı: “Başarı rastgele gerçekleşmez, başarı bir hedeftir; araştırılır, planlanır, uygulamaya konulur ve her aşamada kontrol edilir. Her aşamada neden-niçin diye sorgulanır, hatalar azaltılır, faydalı olanlar üzerine gidilir, rakipler çok iyi incelenir, takip edilir, güçlü ve zayıf tarafları göz önünde bulundurulur. Ayrıca başarının gerçekleşmesi için yetiştirilmiş, uyum içinde çalışan, birbirlerinin eksiklerini tamamlayan bir kadroya ihtiyaç vardır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir