‘’AB Ülkelerinde İflas Eden Şirket Sayısı Rekor Kırdı’’

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), 2023 yılı ikinci çeyrek dönemine ilişkin şirket iflas verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, söz konusu dönemde AB ülkelerindeki şirket iflas sayısı, bir önceki çeyreğe göre yüzde 8,4 artarak verilerin toplanmaya başladığı 2015’ten beri ölçülen en yüksek seviye ulaştı.

 

İkinci çeyrekte ekonomideki bütün sektörlerde şirket iflasları bir önceki çeyreğe kıyasla artış gösterdi. Faaliyet alanlarına göre iflaslarda en fazla artış yüzde 23,9 ile konaklama ve yemek hizmetlerinde, yüzde 15,2 ile ulaşım ve depolamada ve yüzde 10,1 ile eğitim, sağlık ve sosyal faaliyetlerde gerçekleşti.

 

‘’Macaristan ilk sırada’’

Bir önceki çeyreğe kıyasla iflas başvurularında en yüksek artış olan ülkeler yüzde 40,8 ile Macaristan, yüzde 24,8 ile Letonya ve yüzde 24,6 ile Estonya oldu. Avrupa İstatistik Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, AB ülkelerindeki işletmelerin iflas beyan sayısı son 6 çeyrek boyunca artış gösterdiği yönünde.Yeni şirket açılış sayılarıysa ikinci çeyrekte önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,6 geriledi. Avrupa genelinde yaşanan enerji krizi, gıda fiyatları başta olmak üzere enflasyondaki artışın getirdiği hayat pahalılığı gibi sebepler AB genelinde iflasların artmasındaki faktörler arasında.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir