‘Bakan Bolat: Türkiye İnşaat Sektöründe 20 Yılda 430 Milyar Dolarlık Hacme Ulaşıldı’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla, dün Türkiye Müteahhitler Birliğinin (TMB) ev sahipliğinde,”Yurt Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödülleri Töreni” Sheraton Otel’de gerçekleştirildi.

Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR’nin, her yıl firmaların ülkeleri dışında gerçekleştirdikleri projelerden elde ettikleri ciroyu esas alarak “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi Listesi”ne giren firmaların ödüllendirilmesi amacıyla düzenlenen törende Ticaret Bakanı Ömer Bolat açıklamalarda bulundu. Bolat konuşmasında, Türk inşaat sektörünün 1972 yılında başlayan yurt dışı serüveninin aradan geçen 50 yılı aşkın sürede, başarıyla taçlandığını ve inşaat sektörünün hizmetler ihracatında en yetkin ve rekabetçi sektörlerden birisi haline geldiğini söyledi.

Türk İnşaat Sektöründe önemli bir konuma gelindiğini belirten Bakan Bolat,’’Bugün Türk inşaat sektörü, bölgesinde lider ve küresel inşaat piyasasında önemli bir aktör konumuna gelmiştir. 30 yılda 50 milyar dolar, 20 yılda 430 milyar dolarlık hacme ulaşmış bulunuyoruz.’’ İfadelerini kullandı.

 

 

Türk İnşaat Sektörü, Bölgesinde Lider Ve Küresel İnşaat Piyasasında Önemli Bir Aktör’

 

Sektörün, hizmetler gelirlerine yaptığı doğrudan katkının yanında, inşaat sektörü malzemeleri ihracatının artırılması, işçi gelirleriyle döviz girdisi sağlanması ve ülkenin dünyadaki imajı konusundaki katkılarına da değinen Bolat konuşmasında, ‘’ Bugün Türk inşaat sektörü, bölgesinde lider ve küresel inşaat piyasasında önemli bir aktör konumunda. 2023 yılı Ağustos ayı başı itibariyle Türk inşaat firmalarının yurt dışında üstlendiği proje sayısı 11 bin 800’e gelmiştir. 133 ülkede toplam 482 milyar dolarlık hacme ulaşmıştır. 1972-2002 yıllarındaki 30 yıllık dönemde Türk firmalarının yurt dışında üstlendikleri iş hacmi 50 milyar dolarken, son 20 yılda 430 milyar dolar müteahhitlik hizmet geliri sağlanmıştır. Yani 30 yılda 50 milyar dolar, 20 yılda 430 milyar dolarlık hacme ulaşmış bulunuyoruz. Son 20 yılda üstlenilen projelerin toplamı, bugüne kadar üstlenilmiş 482 milyar dolarlık proje bedelinin yüzde 93’ünü oluşturmaktadır.’’ İfadelerine yer verdi.

Bolat, Kovid-19 salgını süreci, dünya ekonomisindeki dalgalanmalar, küresel ticaretteki gerilemeler ve Rusya ve Ukrayna çatışmasının yarattığı etkilerden bahsederek, bunlara rağmen Türk müteahhitlik sektörünün 2021 yılında 30 milyar dolarlık, 2022 yılında yaklaşık 19 milyar dolarlık ihale kazandığını bildirdi.

Müteahhitliğin yanında, mühendislik ve tasarım ayağında da firmaların önemli ilerlemeler kaydettiğini vurgulayan Bolat, “Müşavirlik ve mühendislik firmalarımızın başarısının artması, aslında müteahhitlik firmalarımızın da önünü açacaktır. Türkiye’den de yoğun şekilde inşaat malzemesi ihracatını gerçekleştirmenin de önünü açacak. 2022 yılında yurt dışında toplamda 241 milyon dolar değerinde yeni teknik müşavirlik projesi üstlenmiş bulunuyoruz. Mühendislik ve müşavirlik firmalarımız 1978 yılından bugüne kadar ise 3,1 milyar dolarlık ihale kazandı.” İfadelerini kullandı.

 

 

‘Yeniden 30 Milyar Dolarlık Hedefe Ulaşacağız’

 

Ticaret Bakanı Ömer Bolat konuşmasında, gelecek dönem hedeflerine değinerek 2023 yılında da 20 milyar dolarlık yeni proje taahhüdünü kazanmayı hedeflediklerini ve Önümüzdeki yıllardan itibaren yeniden 30 milyar dolarlık müteahhitlik hizmet ihalesini kazanarak, kısa zaman içerisinde toplamda 500 milyar dolarlık iş hacmini aşmaya odaklandıklarını belirtti.

Bakan Bolat, gelecek dönemin hem mal, hem de hizmetler ihracatı için çok önemli başarıların müjdecisi olacağını vurgulayarak, “Ukrayna’nın yeniden yapılandırılması için firmalarımız sahada. Ticaret Bakanlığı olarak Ukrayna’nın Altyapı Bakanlığı ile bir niyet anlaşması imzalamış durumdayız. Savaş biter bitmez orada da Türk müteahhitlik firmaları hak ettikleri yeri alacaktır.” ifadelerini kullandı.

Türk Eximbank’ın da bu süreçte artırılmış sermayesiyle firmaların hizmetinde olacağını vurgulayan Bolat, Bu başarıların devam etmesi noktasında Ticaret Bakanlığı olarak gerekli olan tüm desteği sağlayacaklarını belirtti.

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir