Bakan Uraloğlu: Türkiye Yüzyılı’nı İnşa Edecek Büyük Adımlar Atıyoruz

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Abbdülkadir Uraloğlu , çeşitli ziyaret ve programlar için Konya’ya gitti. Uraloğlu ,Valilik, Ak Parti İl Başkanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığını ziyaret etti.

Belediye Binasında gerçekleşen İl Koordinasyon Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunan  Abdülkadir Uraloğlu, Türkiye Yüzyılı’nı inşa edecek nitelikte büyük adımlar attıklarını söyledi.

Konuşmasında Türkiye Yüzyılı’nı inşa etme kapsamında yaptıkları çalışmalardan bahseden Uraloğlu, ‘’ Terör, savunma sanayii, yerlilik ve millilik, enerji ve ulaşım altyapısı gibi Türkiye’nin önündeki sorunları fiilen çözdük. Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü, İzmir-İstanbul, Ankara-Niğde ve Kuzey Marmara Otoyolları gibi dev projeleri birbiri ardına hayata geçirdik.” İfadelerini kullandı.

Uraloğlu, 2003’ten önce 6 bin 100 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 29 bin kilometrenin üzerine çıkararak, 1714 kilometre olan otoyol ağını da 3 bin 633 kilometreye ulaştırdıklarını vurguladı.

“Türkiye’yi Avrupa’da 6’ıncı, Dünya’da 8’inci YHT İşletmecisi Konumuna Yükselttik”

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, 311 kilometre olan köprü uzunluğunu 758 kilometreye, 50 kilometre olan tünel uzunluğunu 723 kilometreye çıkardıklarını söyleyerek. Sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’yi Avrupa’da 6’ıncı, Dünya’da 8’inci YHT işletmecisi konumuna yükselttik. 10 bin 959 kilometre olan demir yolu ağımızı, 2 bin 250 kilometresi Yüksek Hızlı Tren ve Hızlı Tren hattı olmak üzere yaklaşık 14 bin kilometreye çıkarttık. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nı açarak, Asya’dan Avrupa’ya kesintisiz demir yolu bağlantısı oluşturduk. İç hat uçuş sayımızı 26’dan 57’ye, dış hat nokta sayımızı 342’ye yükselttik. 149 olan liman sayımızı 217’ye, 37 olan tersane sayımızı ise 84’e çıkardık.”

Uraloğlu, Bakanlık olarak Konya’nın ulaşım ve iletişim altyapısı için de 72 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirtti.

Eğiste Hadimi Viyadüğü ile ülkenin en yüksek ayaklı ve en uzun dengeli konsol köprüsünü Konya’da inşa ettiklerini söyleyen Uraloğlu, ‘’Bu projeyle Akdeniz Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi’ni kesintisiz bir şekilde birbirine bağlayarak Toroslara adeta mühür vurduk.” ifadesini kullandı.

Çalışmalara devam ettiklerini belirten Uraloğlu, devam eden 12 ayrı kara yolu projesinin bedelinin yaklaşık 16,5 milyar lira olduğunu bildirdi.

Konuşmasında Konya’nın demir yolu ağının güçlenmesi için çok önemli yatırımlar yaptıklarına değinen Uraloğlu, Kayacık Lojistik Merkezi ile kenti çok önemli bir lojistik üs haline getirdiklerini belirterek, aynı zamanda  KONYARAY Projesi’ni başlattıklarını söyledi.

‘’Ulusal Deprem Stratejisi Bizim İçin Devlet Politikası ‘’

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, Binlerce vatandaşın hayatını kaybettiği büyük depremin acısını yaşamaya devam etiklerini belirterek, “Maalesef, 6 Şubat’ta 11 ilimizde büyük yıkıma neden olan iki büyük depremle dünyada eşi benzeri görülmemiş bir felaket yaşadık. Hükümet olarak depremin ilk gününden itibaren bölgedeydik ve her geçen gün daha da güçlenerek çalışmalarımızı titizlikle sürdürdük. Hepimiz doğal afetler konusunda çok daha bilinçli olmalıyız. Bakanlık olarak, bütün ulaşım modları ve haberleşmedeki altyapılarımızı bu yaklaşımla yapıyor ve mevcutları iyileştiriyoruz. Çalışmalarımızın her bir adımını, günü kurtarmak için değil, geleceği güvenle inşa etmek için attık, atmaya da devam edeceğiz. Olası bir deprem felaketi daha yaşamamak adına, hemen her alanda hazırlıklı olmamız gerektiğinin farkındayız. Bu noktada Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı ile depreme karşı hazırlıklı olmayı bir devlet politikası haline getirdik.” İfadelerini kullandı. Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu ‘Türkiye Yüzyılı’ kapsamında çalışmaları büyük bir özveri ile sürdürmeye devam edeceklerini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir