Oyunda seviye yükseliyor: Yeniden oynamaya hazır mısın?

200 milyon TL’lik yatırımla oyun endüstrisine iddialı bir giriş yapan ve beş sene içinde bu yatırımı 500 milyon TL’ye çıkarma hedefinde olan StartGate’in CEO’su Mustafa Cihat Durmuş, Türkiye’yi dijital oyun endüstrisinin merkezi haline getirme amacıyla yola çıktıklarını söyledi.

Dijital oyun endüstrisinde oyunun kurallarını yeniden yazmaya hazırlanan StartGate, 21 Haziran tarihinde resmi açılışını yaptı. Endüstriye 200 milyon TL’lik yatırım yaparak adım atan StartGate, oyun geliştiricileriyle hem yatırımcıyı hem de yayıncı ve potansiyel iş ortaklarını bir araya getirecek.

Önümüzdeki beş sene içinde yatırım tutarını iştirakleriyle birlikte 500 milyon TL’ye çıkarmayı hedeflediklerini belirten StartGate CEO’su Mustafa Cihat Durmuş, “Beş yılda ülkemize en az üç unicorn kazandırmayı ve ülkemizi dijital oyun endüstrisinin merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Dünyanın en hızlı büyüyen alanları arasında yer alan oyun endüstrisinde son yıllarda büyük bir ilerleme kaydeden Türkiye, iki unicorn yatırımı ile pazarın en dikkat çeken isimlerinden biri haline geldi. 2020 yılında yatırımların 13,1 milyon doları bulduğu endüstri, 2021 yılında 266 milyon dolar, 2022’de ise 425 milyon dolar yatırım aldı.

Endüstrinin bu gelişiminin ve sahip olduğu potansiyelin farkında olduklarını ifade eden CEO Durmuş, hedeflerinin Türkiye’yi oyunun bir numaralı sahnesine dönüştürmek olduğunu söyledi: “Yaklaşık 8 milyar nüfuslu dünyada 3,2 milyar kişi oyun oynuyor. Bu da dünya nüfusunun yüzde 40’ına karşılık geliyor. Yaklaşık 85 milyon nüfuslu Türkiye’de ise 42 milyon oyuncunun olması Türkiye’de iki kişiden birinin oyun oynadığı anlamını taşıyor. Dijital oyun pazarı hızlı bir büyüme trendi içinde. Londra’nın ardından Avrupa’da en çok oyun yatırımı yapılan ikinci şehir İstanbul, üçüncü şehir Ankara olurken, StartGate bu alanda Türkiye’yi ‘1’ numaraya taşımayı ve dünyada dijital oyun endüstrisinin merkezi haline getirmeyi hedefliyor.”

Startgate Güvenli Yatırımın Garantörü Olacak

StartGate’in bütünsel bir yaklaşım benimsediğini anlatan Mustafa Cihat Durmuş, endüstrinin tüm paydaşlarını tek bir çatı altında buluşturacaklarını ifade etti. StartGate’in sadece girişimci sayısını değil, girişim kalitesini de baz alan bir sisteme sahip olduğunu ifade eden Durmuş, “Kalite endeksli sistemimizle endüstride hayatta kalabilecek donanımlı girişimciler ve doğru konumlanmış uluslararası projeler çıkarmayı amaçlıyoruz.

Böylece yatırımcılar StartGate güvencesiyle başarı oranı yüksek projelerle etkileşim halinde olacak ve oyun endüstrisine ilgi duyan yerli ve yabancı yatırımcılar da endüstriye daha güvenli şartlarda yatırım yapabilecek” şeklinde konuştu. Türkiye’deki oyun endüstrisine yabancı fonların gösterdiği ilgiye dikkat çeken Durmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Peak Games’in büyük bir değerlemeyle satılmasıyla, Türkiye özellikle mobil oyunlarda yabancı yatırımcıların ilgi odağı oldu. Avrupa ve Amerika başta olmak üzere, İngiltere ve Orta Doğu ülkelerinin yoğun bir ilgisi söz konusu.

Orta Doğu, pazara büyük giriş yapıyor. Önümüzdeki beş yılda, küresel çapta bu fonların 38 milyar dolar yatırım hedefi var. Orta Doğu’da devlet fonları bulunuyor ve Türkiye’de dijital oyun endüstrisine yatırım yapmaları için kendileri ile iletişim halindeyiz. Önümüzdeki 10 yılda Türkiye oyun endüstrisine 11 milyar dolar yatırım çekmeyi planlıyoruz. Bu rakamın yaklaşık 5 milyar dolarını Orta Doğu’dan bekliyoruz.”

“Beş Yılda Üç Unicorn Çıkarma Hedefimiz Var”

StartGate’de beş yılda 500 stüdyoya destek vermiş olacaklarını söyleyen Mustafa Cihat Durmuş, “Beş yılda üç unicorn çıkarma hedefimiz var. Yıl sonuna doğru merkezimizde geliştirelen biri PC olmak üzere iki yeni oyunu piyasaya sunmayı planlıyoruz” dedi.

 Girişimcilere A’dan Z’ye Destek

Oyun endüstrisindeki girişimcilere de güçlü bir destek sunulacağının bilgisini veren Durmuş, konuşmasına şöyle devam etti: “Oyun teknolojisi girişimcilerine altyapı, bilgi ve deneyim ekosistemi, eğitim ve mentorluk, şirketleşme, küresel sektör ağı, pazarlama, yatırım ve sektörel etkinliklerden oluşan sekiz farklı alanda destek sunacağız. Girişimciler oyun geliştirme odaklı tasarlanan yeni nesil ofis olanakları, teknolojik donanım ve oyun geliştirme yazılımı imkanlarına erişim hakkına sahip olacak. Mevcut teknoloji ve altyapı gereksinimleri ile ilgili eğitim verilecek, alanında uzman isimlerden konularıyla ilgili danışmanlık sunulacak. Deneyimli eğitmenlerle tam zamanlı bütünsel koçluk desteği sağlayacağız. Birbirinden öğrenen ve birbiriyle büyüyen sayısız girişimin buluştuğu bir ekosisteme dahil olma ayrıcalığı yaşayacak olan oyun geliştiricilere, şirket kurulumundan profesyonel oyun stüdyosu olma aşamasına kadar tüm süreçlerde, global ölçekte hukuki bilgi birikimi paylaşımı sağlayacağız. Oyun geliştiricilere ayrıca pazarlama desteği, yatırım ve teşvik danışmanlığı, insan kaynakları ve hukuk desteği, finansal destekler gibi kurumsal hizmetler de sunacağız.”

Potansiyel iş ortakları, yayıncılar ve yatırımcılarla bir araya gelebilecek girişimciler için bilgi paylaşımı etkinlikleri ve sektör paydaşlarıyla tanışabilecekleri buluşmalar da düzenleyeceklerini aktaran Durmuş, “Oyun endüstrisinin önemli pazarlama trendleri, dijital stratejiler, rakip analizi, reklam ve uygulama marketleri gibi çeşitli konularda geniş kapsamlı bilgi ve network paylaşımı yapılacak” dedi.

Globale İnsan Kaynağı Yetiştirecek

StartGate’e başvuru yapan girişim stüdyoları başvuru formlarına web sitesinden ulaşabilecek. Başvurular uzmanlar tarafından sınıflandırılarak bilimsel seviyelere göre değerlendirilecek. StartGate’e giriş hakkı kazanan geliştiricilere sunulan fırsatlar ve destekler seviyelere göre farklılık gösterecek. Yurt dışındaki başarılı süreç değerlendirmelerinin StartGate’in uzman ekibi tarafından endüstriye aktarılması sağlanacak. Grup iştiraklerinden AcademyGate ile üniversite iş birlikleri, sektörel şirketlerin hizmet ve servislerinin eğitimleri yapılacak. İlk aşamada başvuranlar için yapılacak eğitimler, ilerleyen zamanlarda bireysel eğitimlere dönüşecek. Yine grup iştiraklerinden IdeaGate ile medya ve tanıtım desteklerine odaklanılırken, TalentUpGate ile de hem içerideki hem dışarıdaki stüdyolara hem de globale insan kaynağı yetiştirebilmek amaçlanıyor.

StartGate, 7/24 Yaşayan Bir Kampüs

Üniversiteler, teknoloji merkezleri ve pek çok global şirketin yer aldığı İstanbul’un ileri ofis merkezi Maslak’ta yer alan StartGate, 5 katlı binasında 4.215 metrekare bir alanda hizmet veriyor. Dijital oyun ve oyun geliştirme teknolojileri odaklı, 7/24 yaşayan bir kampüs olan StartGate; deneyim ve test laboratuvarları, eğitim ve seminer salonları, amfi alanları, akustik yalıtımlı online toplantı kabinleri, uyku kapsülleri, Podcast/Vlog odaları, etkinlik ve buluşmalar için özel dizayn edilen terası, müzik odası ve 50 adet oyun geliştirme stüdyosu ile özel sektör yatırımlı en büyük yeni nesil buluşma merkezi olma niteliği taşıyor.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir