Katar’dan Türkiye’ye 20 milyar $ yatırım

Ticaret Bakanı Ömer Bolat yaptığı açıklamada, 220 Katar şirketinin Türkiye’deki yatırımlarının 20 milyar doları aştığını kaydetti.

Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından organize edilen Türkiye-Katar Ticaret Heyeti ve ikili iş görüşmeleri Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında bir konuşma gerçekleştiren Bolat, Temmuz ayında 200 iş insanıyla ziyaret gerçekleştirdikleri Katar’a bugün 300’e yakın kişiyle geldiklerini belirtti.

Bolat konuşmasında, Katar’la siyasi ilişkileri ekonomi, ticaret, yatırım ve müteahhitlik hizmetleri ve turizm alanında da sürdürdüklerini söyledi.

“727 Türk firması Katar’da iş yapıyor”

Türkiye ve Katar arasında yakın zaman içinde imzalanan ticaret anlaşmalarıyla ticaret hacminin artacağını da belirten Bolat, “Bu anlaşmayla beraber şu anda 2,3 milyar dolar olan karşılıklı ticaretimizin ve yatırımların daha da artacağına inanıyoruz. Türkiye’den Katar’a ciddi yatırımlar var, 727 Türk firması Katar’da iş yapıyor. 220 Katar şirketi Türkiye’de önemli projelere imza attı. Katar’ın Türkiye’deki yatırımları 20 milyar doları aşmış durumda.” diye konuştu.

Türk müteahhitlerinin Katar’ın alt ve üst yapısının gelişmesinde büyük projelere imza attığını ve 18-19 milyar dolarlık hizmeti başarıyla tamamladıklarını aktaran Bolat, Türkiye ve Katar’ın Kalkınma Yolu Projesi’nde de iş birliğinde olduğunu sözlerine ekledi.

‘Katar’a ihracat 10 yılda 6 kat arttı’

TİM Başkanı Mustafa Gültepe ise konuşmasında 53 ihracatçı firmadan 61 temsilcinin aralarında bulunduğu 115 kişilik bir heyetle Doha’ya geldiklerini belirterek, heyetin 27 ihracatçı sektörün tamamını temsil ettiğini söyledi.

Türkiye ve Katar’ın dostluğu birçok kez sınandığını ve iki ülke arasında bugün dostluğun ötesinde güçlü bağlar bulunduğunu ifade eden Gültepe, “Katar’a ihracatımız son 10 yılda 6 kat arttı. 10 yıl önce Katar’ın ithalatındaki payımız yüzde 1 düzeyindeydi. Oran bugün yüzde 4,5 düzeyine gelmiş bulunuyor. Geçen yıl Katar’a 1,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik.” diye konuştu.

27 sektörden ihracat

Gültepe, sözlerine devamla, “27 sektörümüzün tamamı Katar’a ihracat gerçekleştirdi. Geçen yıl 18 sektörümüzün ihracatında artış kaydettik. İhracatımız, savunma ve havacılık sektöründe 290 milyon dolara, mobilya sektöründe 177 milyon dolara, elektrik elektronik sektöründe 124 milyon dolara ulaştı. Makine, elektrik, mücevherat ve değerli metal eşyalar ile otomotiv sektöründe çok ciddi fırsatlarının olduğunu gözlemliyoruz” değerlendirmelerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir