1 milyar euroluk fon sağlanacak

23 NATO müttefikinin finansal taahhütleri ile kurulan ‘NATO İnovasyon Fonu’ 1 milyar euroluk fonu ile teknolojilere finansman sağlayacak.

NATO’nun bir milyar vatandaşının güvenliğini koruyacak ve teknolojilere finansman sağlayacak 1 milyar euro büyüklüğe sahip olan NATO İnovasyon Fonu, dünyanın ilk çok uluslu girişim sermayesi fonu ve aynı zamanda Avrupa’nın en büyük derin teknoloji fonu olma özelliğini taşıyor.

Fon, müttefiklerin inovasyon ekosistemlerinin güçlendirilmesinde, derin teknolojiler alanındaki finansman ihtiyacının karşılanmasında ve geliştirilen teknolojilerin müttefiklerin kullanımına sunulmasında etkin rol oynayacak. NATO İnovasyon Fonu, ittifakın güvenliğinde kritik öneme sahip olan yapay zeka, büyük veri, siber güvenlik, otonom ve robotik sistemler, kuantum, biyoteknoloji, yeni malzemeler ve ileri imalat, enerji ve uzay alanlarında kritik teknolojileri geliştiren start-up’lara ve bu teknolojileri destekleyen girişim sermayesi fonlarına yatırım yapacak.

Türkiye fonun 6’ncı büyük ortağı konumunda yer alıyor
Türkiye adına NATO İnovasyon Fonu’na 15 yıl boyunca yaklaşık 45 milyon euro finansman sağlayacak olan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 23 ülke içerisinde fonun altıncı büyük ortağı oldu. Ayrıca fonun performansının ve yatırımlarının izlenmesinden sorumlu olan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye’deki yatırım fırsatlarının fona sunulmasına da katkıda bulunacak.

Fonu yönetici ortağı Andrea Traversone Türkiye’ye ziyarette bulundu
NATO İnovasyon Fonu Yönetici Ortağı Andrea Traversone, Türkiye’deki yatırım fırsatlarını değerlendirmek, derin teknolojiler alanındaki girişimler ve bu alana finansman sağlayan girişim sermayesi fonları sahipleri ile görüşmek üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ev sahipliğinde 24-27 Ekim tarihleri arasında İstanbul ve Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Traversone’un ziyareti çerçevesinde; Türkiye’nin start-up ekosistemi tanıtılarak, derin teknoloji girişim sermayesi fonları ve start-up’lar ile toplantılar düzenlendi. 25 Haziran’da İstanbul’da Türkiye’nin en önemli teknoloji girişimciliği etkinliklerinden olan Webrazzi Zirvesi’nde NATO İnovasyon Fonu’na özel bir oturum da düzenlendi. Oturumda NATO İnovasyon Fonu Yönetici Ortağı Andrea Traversone ve Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Dorman tarafından fona ilişkin bilgiler verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir