Ar-Ge çalışmaları ile 32 inovatif ürün geliştirdi

Niğde’de kuruyemiş alanında 20 yıldır faaliyet gösteren Anında Bitiyo, Ar-Ge çalışmaları ile 32 çeşit tamamen inovatif kuruyemiş ürünü çeşidini geliştirdi. Markanın CEO’su Alper Ceylan, 2024 yılında ihracatın da katkısıyla 10 milyon dolar ciro hedeflediklerini belirtti.

Yeni nesil kuruyemişte tüketici sağlığını öne çıkarma fikriyle yaptıları denemeler sonucunda inovatif ürünler elde etmeye başladıklarını belirten Ceylan, “İlk testlerimizin başarılı olması sonucu 2021 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 14. Etap Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Programı’na katılarak Niğde’de geliştirdiğimiz inovatif ürün ve yöntemlerle 20 bin proje arasında birincilik elde ettik. Daha sonra Tarım Bakanlığı’ndan hibe destekleri alarak Niğde Organize Sanayi Bölgesi’ndeki modern fabrikamızı kurup ArGe ve üretim çalışmalarını hızlandırdık” ifadelerini kullandı.

“Yıl sonuna kadar hedefimiz % 400 büyümek”

Anında Bitiyo olarak 9 bin metrekarelik üretim tesislerinin bulunduğunu belirten Ceylan, “Şu an üretim bantlarında saatte yaklaşık 3 bin paket ürün üretiyoruz. Sürülebilir ezmeler grubunda saate bin kavanoz, premium-çıtır serimizde saate 2 bin 500 paket, bommix meyve topları grubumuzda saate 2 bin 500 paket üretim kapasitemiz var. Ürün portföyümüzde yer alan bazı ürünler ise şöyle; acito fıstık, dutella, elma topları, çıtır ceviz, çıtır badem, susamlı çiğ fıstık ve üzümlü bademli meyve topları yer alıyor. Henüz sektöre yeni giren bir firma olarak bu yılın ilk 9 aydan oldukça iyi geçiyor. Yıl sonuna kadar hedefimiz yüzde 400 büyümek” diye konuştu.

İhracata yönelik görüştükleri market zincirlerinin birçoğunun ürünlerini denediğini ve bazılarından yeniden siparişler almaya başladıklarını belirten Ceylan, “Şu anda Fransa, Gürcistan, Avusturya, Kuzey Makedonya ve Hollanda gibi ülkelere ihracat yapmaktayız. 2024’te içinde hedef ciromuzun minimum yarısının ihracattan elde etmeyi hedefliyoruz. 2024’te 10 milyon dolar ciro hedefimiz var” dedi.

Türkiye’de bir ilk

Ceylan, marka olarak kullandıkları kuru kavrum kaplama tekniğinin Türkiye’de bir ilk olduğunu kaydederek; bu yöntemin benzeri sadece ülkemizde değil, dünyada da olmadığını belirtti.

Klasik ‘soslu kuruyemiş’ anlayışını sektörde değiştirdiklerini söyleyen Ceylan, “Bu bağlamda kendi geliştirdiğimiz ‘kuru kavrum’ tekniğiyle hem kuruyemişlere ekstra yağ yüklemesi yapmıyoruz (hatta kuruyemişin kendi yağından dahi bir miktar arındırıyoruz) hem de tamamen doğal çeşni ve baharatlarla kaplayarak herhangi bir katkı maddesi kullanmıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir