Arçelik’in Whirlpool’u satın almasına onay geldi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Arçelik’in Whirlpool’un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki ev aletleri faaliyetlerini satın almasını onay verdi.

Arçelik, ocak ayında dünyanın önde gelen ev aletleri üreticilerinden Whirlpool ile Avrupa’daki üretim, satış ve pazarlama iştiraklerini bünyesine katmak üzere anlaşmaya imza atmıştı.  

AB Komisyonu, Birlik şirket birleşme kuralları çerçevesinde, ABD firması Whirlpool Corporation’ın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki ev aletleri işlemlerinin tek kontrolünün Türkiye’den Arçelik AŞ tarafından devralınmasının onaylandığını duyurdu.

Açıklamada söz konusu işlemin ev aletleri tedarikiyle ilgili olduğuna değinilirken, “Komisyon, özellikle her iki tarafın da faaliyet gösterdiği Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinde alternatif tedarikçilerin varlığı göz önünde bulundurulduğunda, işlemin rekabet endişesi yaratmayacağı sonucuna varmıştır” ifadelerine yer verildi.

Taraflar arasında imzalar Ocak ayında atılmıştı

Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren büyük ölçekli şirketlerde birleşme ve satın almaları denetlemek AB Komisyonu’nun yetkileri arasında yer alıyor. Bu nedenle de AB Komisyonu, yürüttüğü inceleme ve soruşturmalarda rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor.​​​​​​​

Şirketler arası anlaşmalarda; rekabete aykırı durumların tespit edilmesi halinde ise AB Komisyonu, birleşme veya satın almaları engelleyebiliyor. Kararın ardından  Borsa İstanbul’da Arçelik hisseleri yaklaşık olarak % 3 oranında yükselerek 153 liraya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir