IFC, Proparco ve EFSE’den DenizBank’a 118 Milyon Dolar kredi

DenizBank, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bireyleri ve bölgede tarım sektörünün gelişimini desteklemek üzere, Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Fransız Kalkınma Ajansı iştiraki Proparco ve Güneydoğu Avrupa için Avrupa Fonu’ndan (EFSE) toplam 118 Milyon Dolarlık kaynak temin etti. Finansman, tarımsal iş gücünün bölgede kalarak üretime devam etmesi ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi hedefiyle kullanılacak.

 

“Ülkemizin bereketli topraklarında, çiftçimizin yanındayız”

DenizBank Hazine, Finansal Kurumlar ve Yatırım Grubu Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Komitesi Üyesi Bora Böcügöz, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, tarım sektörünü ülke geleceği açısından 20 yılı aşkın süredir sahiplendiklerini ve küçük ölçekli çiftçilere bizzat köylerinde, tarlalarında finansman sağladıkları bir iş modelini hayata geçirdiklerini söyledi.

Böcügöz konu ile ilgili olarak, “Türkiye’deki tarım arazilerinin ve bitkisel üretimin önemli bir kısmının bulunduğu deprem bölgesinde, yaşanan büyük yıkım sonrası üretimin devam etmesi için IFC, Proparco ve EFSE ile güçlerimizi birleştirmekten mutluluk duyuyoruz. Sağladığımız finansman, tarım ile uğraşan depremzedelerimizin yeniden hayata dönmelerine ve ekonomik olarak güçlenmelerine katkıda bulunacak. Aynı zamanda bireysel müşterilerimize yönelik finansman desteğimizle de depremin ilk anlarından itibaren olduğu gibi yanlarında durmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

denizbank

Böcügöz sözlerinin devamında, “Banka olarak Mayıs ayında yurt dışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon işlemimiz kapsamında temin ettiğimiz kaynakların önemli bir kısmını deprem bölgesinde yerleşik müşterilerimize aktardık. Ardından Eylül ayında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile depremden doğrudan etkilenen bireylere ve işletmelere kredi sağladık. Şimdi de IFC, Proparco ve EFSE’den temin ettiğimiz bu finansman ile deprem bölgesinin kalkınması için yurt dışından edindiğimiz kaynakları 330 milyon Dolara çıkararak ülkemizin en bereketli topraklarının bulunduğu afet bölgesinde hem tarımın geleceği hem de insanlarımızın yaşam koşullarının iyileşmesi için elimizi taşın altına koymaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir