GAGİAD ihracatta ürün karbon ayak izi ve etiketlerini konuştu

Gaziantep Genç İş İnsanları Derneği (GAGİAD), “İhracatta Ürün Karbon Ayak İzi ve Etiketler” konulu söyleşiye ev sahipliği yaptı. İş dünyasından isimlerin, sektör temsilcilerinin ve GAGİAD üyelerinin katıldığı söyleşide, Metsims Sürdürülebilirlik Yöneticisi Orhan Atacan ihracattaki son düzenlemeler ve sürdürülebilirlikle ilgili temel etiketler üzerine detaylı bir sunum gerçekleştirdi.

GAGİAD söyleşisine katılım sağlayan misafirlerEko etiketler (Eco labels), Çevresel Ürün Beyanları (EPD), Global Geri Dönüşüm Standardı (GRS) gibi konuların ele alındığı söyleşide katılımcılar, ihracat alanında uluslararası kuruluşların son düzenlemelerine nasıl uyum sağlanacağı konusunda da bilgi sahibi oldu.  

GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Koçer, söyleşinin açılış konuşmasında, Avrupa Birliği Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’nın (SKDM) geçiş aşamasının yürürlüğe girmesiyle birlikte ülkemizin en büyük ihracat pazarı Avrupa Birliği’nde ihracatçıları yeni düzenlemeler beklediğinin altını çizerek  GAGİAD olarak, değişen dünya koşullarını dernek üyelerine ve Gaziantep’e aktarma misyonumuz doğrultusunda çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.  Şehrimizin ve ülkemizin yeşil ve dijital dönüşümü hızla gerçekleştirerek ihracat başta olmak üzere pek çok alanda rekabet gücünü koruması gerekiyor. Biz dernek olarak bu konuda önemli bir sorumluluk üstleniyoruz. Son yıllarda düzenlediğimiz çeşitli organizasyonlar da bu sorumluluğun en somut göstergeleri. Bu organizasyonlar aracılığıyla, sürdürülebilir ekonomiye geçiş, ülke ekonomisine katma değer sağlamak, çocuklarımıza daha yaşanabilir bir gelecek bırakmak gibi pek çok konuyu işliyor, uygulamalarımızla farkındalık yaratıyoruz” diye konuştu.

Gaziantep’in yıllık 10 milyar doları aşan ihracat rakamıyla güçlü bir ihracat kenti olduğunu belirten Koçer, “İş dünyasının, yatırımlarını planlamadan tesis kurulumuna kadar her alanda sürdürülebilirliği merkeze alarak hareket etmesi gerekiyor. Çevre dostu ürün ve üretim yöntemlerine öncelik vererek, kaynaklarımızı koruma ve gelecek nesillere taşıma amacımıza daha etkili bir şekilde hizmet etmeliyiz. Bu doğrultuda, süreçlerimize geri dönüşümü entegre etmeli ve atıklarımızı en aza indirmeliyiz. Dünyamızı korumak adına katı önlemler alarak karbon ayak izimizi azaltmaya odaklanmalıyız. Bu çaba sadece üretim tesislerimizi kapsamamalı; aynı zamanda bireyler olarak günlük yaşantımızda çevreye duyarlı davranışlar sergilemeye özen göstererek gelecek nesillere daha sürdürülebilir bir dünya bırakmalıyız. ifadelerini kullandı.

Kapsamlı bir sunum gerçekleştiren Sürdürülebilirlik Yöneticisi Orhan Atacan ise, içinde bulunduğumuz dönem ve getirdiği şartların sürdürülebilirliği ön planda tutmayı gerektirdiğini belirterek, Tüketici bilinci ve çevresel farkındalık, sürdürülebilir ve çevre dostu ürünlere yönelimi artırdı. Ürünlerin çevreye etkilerini belirten etiketler ve belgeler, kurumların küresel prestijlerini belirleyen önemli unsurlardan biri haline geldi. Geri dönüşüm malzemelerinin kullanımını artırmak ve üretim süreçlerinden kaynaklanan zararı azaltmak, günümüzde vazgeçilmez bir ihtiyaç haline geldi.  Aynı zamanda ihracat açısından kritik bir avantaj sağlayan bu anlayış, şirketleri küresel pazarda güçlü bir konuma taşıyarak daha sürdürülebilir ve rekabetçi bir ihracat stratejisi oluşturmanın temelini oluşturuyor. Bu nedenlerle, çevre dostu uygulamalara odaklanmak, sadece bir zorunluluk değil, aynı zamanda başarılı ve prestijli bir kurumsal duruşun da bir parçasıdır” şeklinde konuştu.

Söyleşi, katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından GAGİAD Başkanı Cihan Koçer’in, GAGİAD Hatıra Ormanı’nda dikilen fidanların sertifikasını Orhan Atacan’a takdim etmesiyle sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir