147 yıllık Alman devi Böllhoff, İzbaş yatırımının temellerini attı

Dünyanın en önde gelen bağlantı elemanları ve endüstriyel işleme sistemleri üreticisi Böllhoff’un İzmir Serbest Bölgesi’ndeki (İZBAŞ) fabrika yatırımının temelleri atıldı.1877 yılında Wilhelm Böllhoff tarafından kurulan şirket, bugün 25 ülkede 14 üretim tesisi ile faaliyetlerini sürdürüyor. İzmirli ünlü mimar Şükrü Kocagöz’ün tasarımını yaptığı fabrikanın yaklaşık 850 milyon TL’ye mal olması ve bu yılın üçüncü çeyreğinde devreye alınması öngörülüyor.

Temel atma töreninde konuşan İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli,  yüzde 90 doluluk seviyesine ulaşan Bölgede yeni yatırımlar için tahsis edilecek çok sınırlı alan kaldığını vurguladı. Yatırım yapmak isteyen şirket temsilcileri ile yaptıkları görüşmelerde son derece titiz ve seçici davrandıklarının altını çizen Sevimli, “Ülkemize ve kentimize daha yüksek katma değer yaratan, çevre ile dost, insana saygılı, enerji verimliliğini gözeten, ihracata odaklanan, ülkemizi yeni teknolojilerle tanıştıran yatırımlara öncelik vermekteyiz. Bu açıdan baktığımızda; 147 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan, dünyanın en önde gelen bağlantı elemanları ve endüstriyel işleme sistemleri üreticisi Böllhoff’un yatırımını bölgemizde yapmış olmasını çok önemsiyoruz.” dedi.

İzbaş

 “BİZE KAZMA VURAN ADAMLAR LAZIM”

Türk ekonomisinin yaşadığı sorunların çözümünde doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının taşıdığı öneme dikkat çeken Eyüp Sevimli, tüketime dayanan bir büyüme modelinin sürdürülebilir   başarı şansının olmadığına işaret etti.  Türkiye’nin üretimi hedefleyen, istihdam yaratan, katma değer üreten fabrika yatırımlarına ihtiyacı olduğunu kaydeden Sevimli şu değerlendirmeyi yaptı:

“Hemen her konuşmamda vurguladığım gibi ülkemizin aradığı insanlar ‘kazma vuran adamlar’dır. İşte Böllhoff bu yatırımı yaparken sadece İZBAŞ’ın üstünlüklerine değil, ülkemizin yatırım ortamına da güvenerek adımlarını attı. Yaşam ve üretim yolculuğunun hiç bitmeyen bir öğrenme  sanatı olduğunu biliyoruz. Temelleri 1877 yılında atılan Böllhoff, 147 yıldır daha iyi ve daha kaliteli üretimin nasıl yapılabileceğini araştıran ve öğrenen bir şirket” 

 

İzbaşGlobal bir şirket olan Böllhoff’tan, aynı sektörde faaliyet gösteren şirketlerimizin öğrenecekleri ve Böllhoff ile paylaşacakları çok önemli bilgi ve tecrübeleri olduğunu düşündüğünü belirten Sevimli, “En önemli dış ticaret ve ihracat partnerimiz olan Almanya’nın bugünkü kalkınmışlık seviyesine ulaşmasında, 1960’lı yılların başında göç eden vatandaşlarımızın çok önemli katkısı olmuştu. Aradan 60 yıl geçtikten sonra, ülkelerimizin el ele verdiği bu kalkınma, sanayileşme yolculuğuna tanık olmak bizlere ayrı bir keyif veriyor” ifadelerini kullandı

İzbaş

TÜM TEDARİK TÜRKİYE’DEN

Temel atma törenine şirketin üst yöneticileri ile birlikte katılan Böllhoff Yönetim Kurulu Başkanı Michael Böllhoff ise toplamda 850 milyon TL’ye mal olması beklenen yatırımın, bu yılın üçüncü çeyreğinde devreye alınmasını hedeflediklerini söyledi.

İZBAŞ fabrikasında üretilecek ürünlerin tamamının, Böllhoff’un Fransa’daki tesislerinde kullanılmak üzere bu ülkeye ihraç edileceği bilgisini veren Michael Böllhoff, çalışanların tamamının Türk personelden oluşacağını, kalıplardan hammaddeye kadar tüm tedariğin Türkiye’den sağlanacağını belirtti.

İZBAŞ yatırımını yaparken, pek çok parametreyi dikkate aldıklarını kaydeden Böllhoff, sözlerini şöyle sürdürdü:

İzbaş

“İZBAŞ’IN YAKLAŞIMI ETKİLİ OLDU”

“İZBAŞ’ın İzmir kent merkezine, kuzey ve güney limanlarına yakınlığı, çözüm odaklı profesyonel kadrosu yatırımızda etkili oldu. Çin ve Uzakdoğu ülkeleri sanayi üretiminde devre dışı kalmaya başladılar. Türkiye gerek işgücü maliyetleri, lojistik avantajları ve AB pazarlarına olan yakınlığı ile daha fazla öne çıkıyor.  Bu özellikler bizler için büyük avantaj. Bu fabrikamızda üretilecek ürünlerin tamamı Fransa’daki tesislerimizde kullanılmak üzere ihraç edilecek.

İzbaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir