Akbank’tan ‘dijital içerik üreticilerine’ özel hesap

Akbank, sosyal içerik üreticileri ve mobil cihazlar için uygulama geliştiricilere yönelik olarak ‘Dijital İşler Hesabı’nı hayata geçirdi. 

Gelir Vergisi Kanunu’nda yapılan düzenlemenin ardından yıllık geliri 880 Bin TL’yi aşmayan Sosyal İçerik Üreticiliği ile Mobil Cihazlar için Uygulama Geliştiriciliği’ne kazanç istisnası getirildi. Bu istisnadan yararlanmak isteyen ve söz konusu faaliyetlerde bulunan kişilerin şirket kurulumu yapmalarına gerek kalmadan Türkiye’de kurulu bankalarda bu amaçla oluşturulan özel bir hesap açmaları ve faaliyetleri sonucu elde edecekleri tüm gelirlerini bir hesap üzerinden tahsil etmeleri şartı bulunuyor.

Bu ihtiyacı fark eden Akbank, dijital içerik üreticilerine özel olarak ‘Dijital İşler Hesabı’nı hayata geçirdi. Bu hesabı açan dijital içerik üreticilerinin bundan sonrası için vergi beyanında bulunma ihtiyacı ortadan kalkıyor ve vergi ödemelerini kolayca takip edebiliyor. Banka, hesaba gelen tüm tutarlar üzerinden kanunun belirlediği şekilde %15 vergi kesintisi yaparak müşterilerinin vergi borcunu müşteri adına vergi dairesine ödeyecek.

Müşteriler bu duruma ek olarak, bankanın sağladığı bazı ayrıcalıklardan da yararlanabiliyorlar. Akbank, bu hesaba sahip müşterilerine özel; tüm kanallardan gelen havale, Akbank Mobil ve Akbank Internet’ten yapılan hesaptan havale ve EFT, ortak ATM’lerden Akbank Kart’la yapılan para çekme, yurtdışı ATM’lerden yapılan para çekme, ATM’lerden yapılan limit üstü para çekme işlemlerinden ücret de almayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir