Yeni ekonomiye odaklanan Sabancı’dan iki satın alma geldi

Sabancı Topluluğu, veri odaklı dijital pazarlama şirketi SEM ve siber güvenlik (operasyonel teknolojiler) konusunda dünyanın önde gelen startuplardan birisi olan Radiflow’u bünyesine dâhil etti.

Yeni ekonomi hamlesini 5 yıllık küresel büyüme stratejisinin merkezine alan Sabancı Topluluğu, dijital teknolojiler alanındaki yatırımlarını hızlandırdı. Sabancı Holding, bu kapsamda iki önemli global satın almaya imza attı.

“Sabancı, dijital alanda küresel ayak izini güçlendiriyor”

Holding’ten yapılan açıklamaya göre, veri odaklı dijital pazarlama sektöründe faaliyet gösteren SEM ve siber güvenlik konusunda dünyanın önde gelen startupları arasında yer alan Radiflow’u bünyesine katan Sabancı Holding, bu satın almalarla birlikte dijital alandaki küresel ayak izini de güçlendirmiş oldu.

Sabancı Holding, dijital işlerini global ölçekte yönetmek amacıyla Hollanda’da kurmuş olduğu Dx Technology Services and Investment BV (DxBV) ile dünyanın farklı coğrafyalarına kendi teknoloji çözümlerini sunacak.

“Sabancı’yı dünya şirketi yapma yolunda önemli bir pozisyona taşıyoruz”

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, çatı şirketleri olan DxBV aracılığı ile gerçekleştirmiş oldukları bu iki satın alma ile birlikte dijital işlerinde önemli bir atılım dönemine girdiklerini belirterek, gelecek 5 yıl içindeki yatırımlarının ‘yeni ekonomi’ adını verdikleri alanlarda olacağını kaydederek “Daha önce de kamuoyuna ve yatırımcılarımıza açıkladığımız üzere, gelecek 5 yıldaki yatırımlarımızın % 75’i yeni ekonomi adını verdiğimiz enerji ve iklim teknolojileri, malzeme teknolojileri ve dijital teknolojiler alanlarında olacak. Dijital teknolojiler kapsamında belirlediğimiz 4 öncelikli sektör olan siber güvenlik, dijital pazarlama, ileri veri analitiği, nesnelerin interneti alanlarında organik ve inorganik büyümemizi hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. Bugün itibarıyla, yeni ekonominin Sabancı Topluluğu’nun banka dışı gelirlerindeki payı % 6’ya ulaşmış durumda. Hedefimiz bu oranı 2025 sonunda % 13 seviyesine ulaştırmak. Stratejik hedeflerimizin bir parçası olan bu yatırımları gerçekleştirerek Sabancı’yı dünya şirketi yapma yolunda önemli bir pozisyona taşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“2025 sonunda bir ‘unicorn’umuz olma potansiyelini görüyoruz”

DxBV Yönetim Kurulu Başkanı Kıvanç Zaimler ise SEM ve Radiflow şirketlerinin, bulut ve yazılım hizmetleri sunan SabancıDx ile çok güçlü bir sinerji yaratacağını kaydederek “Yaratacağımız bu sinerji ile bir yandan geniş bir yelpazede global çözümler sunarken, bir yandan da dijital teknolojiler alanında küresel ayak izimizi pekiştireceğiz” dedi.

Bu üç yapının, geçtiğimiz aylarda kurulumunu tamamladıkları DxBV şirketi çatısı altında faaliyet gösterecek olmasının hedefledikleri sinerjiyi çok daha güçlü kılacağını belirten Zaimler, “SabancıDx ile bulut ve yazılım hizmetleri verirken, kritik altyapıları işleten sektör ve şirketler için siber güvenlik çözümlerimizi ise Radiflow sağlayacak. Tüketici pazarlaması alanında ise SEM firmamız müşterilerimize ileri düzey veri analizi yaparak benzersiz bir hizmet sunacak. Beş kıtada global çözümler sunan bu üç şirketimize Sabancı Üniversitesi’nin Ar-Ge gücünü de eklediğimizde, 2025 sonunda bir ‘unicorn’umuz olma potansiyelini görüyoruz” değerlendirmelerinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir