“Enflasyon sanayici için istikrarsızlık sorunu yaratıyor”

Maliyetler nedeniyle işletme sermayesi ve finansman anlamında ciddi artış olduğunu belirtenİstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Bahçıvan, “Enflasyon sanayici için önemli bir istikrarsızlık ve öngörülebilirlik sorunu yaratıyor” dedi. Doğalgaz fiyatlarına da değinen Bahçıvan, Sanayide yüksek doğalgaz kullanmak israf gibi görülüyor, doğalgaza güvenenler cezalandırılıyor. Fiyat tarifesi kaldırılmalı” dedi.

Sanayi sektörünün yüksek enflasyondan olumuz etkilenen kesimlerin başında geldiğini dile getiren Bahçıvan, “Artan maliyetler nedeniyle işletme sermayesi ve finansman ihtiyacında ciddi bir artış söz konusu. Yine yatırımların planlanmasından piyasada fiyat belirlemeye kadar pek çok süreç olumsuz etkileniyor. Bu anlamda enflasyon sanayici için önemli bir istikrarsızlık ve öngörülebilirlik sorunu yaratıyor” ifadelerini kullandı.

“Sahip olunan algının aksine, sanayi yüksek karlılıkla çalışmıyor”

Türk sanayisinin son yıllarda yüksek kârlılıkla çalıştığı gibi bir algı olmakla birlikte; bu karlılığın belirli sektörlerde olduğu ve yüksek döviz kuru ve emtia fiyatlarından da destek aldığının gözden kaçırılmaması gerektiğine belirten Bahçıvan, “Unutulmamalıdır ki sanayimizin yeni yatırımları gerçekleştirebilmesi için dönemsel ve belli koşullara bağlı karlılığa değil sürdürülebilir bir karlılığa ulaşması büyük önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.

Bahçıvan, enflasyonun olumsuz etkilerinden birinin de büyüme tarafında ortaya çıktığını kaydederek “Dünyada süregelen belirsizlik ortamının yanı sıra enflasyonun reel gelirlerde yarattığı erozyon nedeniyle iç talepte yaşanabilecek bir soğuma, büyüme performansımızı da olumsuz etkileme potansiyeli taşımaktadır. Nitekim PMI gibi öncü ekonomik göstergeler de ilk çeyrekte bir ivme kaybına işaret ediyor. Dünyadaki enflasyonist ortam, yurtiçinde ise beklenti kanalı ve fiyatlama davranışlarındaki bozulma düşünüldüğünde yüksek enflasyonun uzun bir süre daha bizimle beraber olabileceğini göz önünde bulundurmalıyız” dedi.

“İSO olarak bu süreci istismar etmeye kalkışanların karşısındayız”

Bahçıvan, enflasyonla mücadele kapsamında uygulanan fiyat denetimlerindeki bazı sıkıntılarla ilgili olarak “Hiç tereddütsüz İSO olarak bu süreci istismar etmeye kalkışanların her zaman karşısındayız. Ancak denetimler herkese potansiyel suçlu olarak bakılması noktasına getirilmemeli ve dürüst şirketlerin zan altında kalmamasına azami özen gösterilmeli. Diğer taraftan gıda enflasyonu söz konusu olduğunda sorunun ve çözümün en başta üretim tarafında ve tarım sektöründe aranması gereği de unutulmamalı. Nitekim savaşla birlikte çeşitli tarım ürünlerinde yaşanan fiyat artışları, tüm dünyada ülkelerin yeterli üretim tabanına sahip olmasının stratejik önemini bir kez daha ortaya koydu” diye konuştu.

Doğalgaza güvenenler cezalandırılıyor”

Doğalgazda yaşanan fiyat artışlarının getirdiği yükün büyük ölçüde sanayi sektörü tarafından karşılanıyor olmasının, sanayi sektörünün rekabet gücünü de son derece olumsuz yönde etkilediğini belirten Bahçıvan, “Enerji kullanma politikasını doğalgaza çeviren birçok sanayici uygulanmakta olan fiyat tarifesinden olumsuz etkileniyor. Sanayide yüksek limitlerde doğalgaz kullanmak sanki israf gibi görülüyor ve bu sebeple adeta doğalgaza güvenenler cezalandırılıyor. Söz konusu fiyat tarifesi kaldırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir